+420 604 628 269,   info@trxblansko.cz

Následuje: Pátek 2.6. 17:15 TRX - mírně pokročilí

Články

Zpět na články
  • Vložil Radka Jelínková

ZINEK, MALÝ POMOCNÍK PRO NAŠÍ IMUNITU A TĚLO

Zinek patří mezi stopové prvky, což znamená, že jde o prvek, který organizmus potřebuje ke správnému vývoji v malém množství. O to větší je výčet jeho přínosů pro člověka: zinek podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin, mastných kyselin nebo kyselin a zásad. A seznam přínosů tohoto prvku pro člověka čítá i další pozitiva, která potvrdil také Evropský úřad pro kontrolu potravin (EFSA).


Zinek je esenciální minerál, který se v našem těle účastní více než 300 biochemických reakcí od trávení až po nervové funkce. Je naprosto nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Zinek si naše tělo nedokáže syntetizovat samo, a proto je velmi důležité přijímat jeho dostatek ve stravě, případně doplňky stravy.


 

Je obsažen v každé živočišné i rostlinné buňce. Prostřednictvím enzymů reguluje správné biochemické procesy v těle, jako dělení buněk či vstřebávání makronutrientů. V dospělosti může jeho nízká hladina stát za problémy s plodností i za horší odolností vůči běžným onemocněním vlivem oslabené obranyschopnosti. Zinek je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech a jeho optimální hladina příznivě ovlivňuje metabolismus bílkovin a sacharidů.

Ideální denní dávka zinku se pohybuje kolem 7 mg pro ženy a 10 mg pro muže.

 

Zinek a imunitní systém
 

Je součástí takřka stovky enzymů a také hormonů, bez kterého se nevyvíjejí a nedozrávají T-lymfocyty, bílé krvinky, tvořící základ imunitního systému, které jsou zodpovědné za ochranu organismu proti choroboplodným zárodkům a vlastním buňkám, už napadených nemocí. T-lymfocyty ničí škodlivé bakterie a viry v organismu. Zinek ovlivňuje vícero aspektů imunitního systému. Je rozhodující pro normální vývoj a funkci buněk zprostředkujících vnitřní imunitu. Nedostatek zinku negativně ovlivňuje také makrofágy, fagocytózu a produkci cytokinu, signálního proteinu, který pomáhá dělení buněk účastnících se v boji proti patogenům. Nedostatek zinku nepříznivě ovlivňuje růst a funkci T-lymfocytů a B-lymfocytů. Schopnost zinku působit jako antioxidant a stabilizovat membrány naznačuje, že sehrává roli v prevenci poškození buněk vlivem volných radikálů během zánětlivých procesů. 


Nedostatek zinku

Mezi imunologické projevy nedostatku zinku v organismu patří často opakované infekce, afty, průjem a jiné. Podle několika zdrojů zinek citelně pomáhá zkrátit už probíhající nachlazení, chřipkové onemocnění a urychluje proces uzdravení.

 

Kde získat zinek?

Dostatek zinku je ideální získat prostřednictvím pestré stravy, případně doplňků stravy. Nejvíce zinku je především v ústřicích, dýňových semínkách, cizrně a luštěninách, ovesných vločkách, masu, ořeších a hořké čokoládě. 

 

V případě nutnosti je možné zinek doplnit i formou doplňků stravy, zde si ale dávejte vemli dobrý pozor na to jakou formu zinku volíte a kde tento produkt kupujete. Za nejúčinnější formu zinku je pozažován zinek biglycinát, protože má vysokou vstřebatelnost, biologickou dostupnost a je šetrný k žaludku. Bisglycinát zinečnatý je tak ideální formou při léčbě nedostatku zinku. Tato chelátová forma zinku není pro tělo pouze vysoce využitelnou, ale je  také šetrná k trávicímu ústrojí, kdy oproti jiným využitelným formám nezpůsobuje nalačno nevolnost, která souvisí s nízkou hladinou HCL v žaludku.

 

 

Zdroje: www.brainmarket.cz; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23914218/; https://potravinove-doplnky-databaze.doktorka.cz/zinek